Derya Köse Kişisel Blog
Şubat 7th, 2007 at 11:08 pm
Posted by deryakose in Zeytinyağlılar

Zeytinyağlı Taze Fasulye

MALZEMELER
1 kg. taze fasulye
200 gr. (2 orta boy) sogan
200 gr. konkase domates
1 çay kasigi toz seker
125 ml. (1/2 su bardagi) zeytinyagi
(2 su bardagi) su

YAPILIŞ TARİFİ
Fasulyeleri ayiklayip ince dilimleyin, yikayip süzdükten sonra tencereye yerlestirin, üzerine ince kiyilmis sogani ve domatesi koyun. Malzemenin üzerine yagli kagit örtüp , tencerenin kapagini kapatin. Agir ateste , yaklasik 20 dakika fasulyeler renk degistirinceye kadar pisirin. Kapagi ve yagli kagidi kaldirip , suyunu ilave edin. Kapagi kapatip yine agir ateste yaklasik 1 saat pisirin. Yemek pisince tencereyi atesten alin. Kapagini açmadan sogumaya birakin.


Şubat 7th, 2007 at 11:07 pm
Posted by deryakose in Zeytinyağlılar

Zeytinyağlı Taze Fasulye

Malzemeler: Yarim kilogram fasulye, 1 çay bardağı zeytinyağı, I adet orta boy kuru soğan, 1 yemek kaşığı domates salçası, I çay kaşığı şeker, yeterince tuz ve arzu edilirse baharat.

Hazırlanışı: Fasulyeler kenarlarındaki kılçıkları çıkarılarak ayıklanır. Ortadan ikiye kırılır, bol suda yıkanarak temiz suyun içinde bırakılır. Uygun bir tencereye yağ konur. İçine rendelenmiş soğan, rendelenmiş domates eklenir. Suyun içinden alınan taze fasulyeler eklenir, tuz ve şer ker ilavesiyle ocağa konur. 10-15 dakika kısık ateşte su ilave etmeden tahta kaşıkla karıştırılarak fasulye, domates ve soğanın iyice kavrulması ve suyunu çekmesi beklenir. Sonra fasulyelerin üzerini bir parmak aşacak kadar sıcak su eklenir ve pişmeye bırakılır. Pişen fasulye söndürülür ve tencerenin kapağı açılmadan soğumaya bırakılır.