Derya Köse Kişisel Blog
Ağustos 20th, 2014 at 3:12 pm
Posted by admin in Şifalı Taşlar

Takı dünyasında ayrı bir yeri olan yarı değerli taşlar, güzellik merkezlerinden sonra dekorasyon amaçlı olarak evlerde de yerini aldı. Müslümanlar için son derece anlamlı olan ve modern tıbbın stresi önlediğini ispat ettiği akik ise hala en çok satan taşlar arasında.

Takılardan sonra güzellik merkezlerinde görmeye alıştığımız yarı değerli taslar artık evlerimizi de süslemeye başladı. Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kabul gören taslar hiçbir isleme tabi tutulmadan doğal olarak satılıyor. Ev ve işyerlerinde dekor amaçlı süs eşyası olarak kullanılan tasların özellikle ruhsal sıkıntılara ve bazı psikolojik sorunlara iyi geldiğine inanılıyor. Dün olduğu gibi bugün de yarı değerli taslar arasında akik, Müslümanlar için ayrı bir önem taşıyor.

Üç yıl önce asıl mesleği tekstilciliği bırakarak taslarla uğrasan Baki Cihangiroğlu, dünyanın dört bir yanından doğal, yarı değerli taşları getiriyor. Tahtakale `deki dükkanının üst katı bu taslarla dolu. Akademisyenler, güzellik merkezi sahipleri, Kapalıçarşı esnafı, koleksiyonerler dükkanın müdavimleri arasında. Rengarenk, irili ufaklı tasların her birinin ayrı özelliği var. Ametist, sitrin, opal , inci ne aranırsa bu asma katta bulmak mümkün. Hatta aralarında avuç içi büyüklüğünde açık kahverengi bir uzay tası bile var.

Takı için alınan taslar arasında akik ve ametistin ilk sırada olduğunu söyleyen Baki Cihangiroğlu, yine takıda tercih edilen inci ve mercanın tahtını hep koruduğunu dile getiriyor. Ev aksesuarı olarak satılan taslar arasında ise ametist, kuvars kristali ve sitrinin yanında son zamanlarda turmalinin de rağbet gördüğünü belirtiyor.

Cennet taşlarla anlatılır

Tas merakının, tekstilcilik yaptığı yıllarda başladığını ve gittiği ülkelerden tas toplayıp biriktirmeye başladığını söyleyen Cihangiroğlu bir yandan tasları toplarken diğer yandan da taslarla ilgili araştırmalar yapmaya başlamış.

Bu araştırmalar ışığında Beyazıt Kütüp-hanesi`nde taşların büyülü dünyasını anlatan el yazması bir esere ulaştığını ifade eden Cihangiroğlu, Be -diüzzaman Said Nursi `nin (k.s) eserlerinde de tasların şifalı dünyası üzerine yazılar okuduğunu dile getiriyor. Kur`an-ı Kerim `de cennetin zümrüt ve yakut taşlarıyla tarif edilmesinin boşuna olmadığını düşünen Cihangiroğlu akik kullanmanın dinimizde sünnet olduğunu da hatırlatıyor ve modern bilimin de bu tasın faydası üzerine ciddi araştırmalar yaptığını ve stresle basa çıkmanın doğal yolunun akik olduğunu tespit ettiğini söylüyor.

Aslında taşların şifa kaynağı olduğu sadece bizim dinimizde vurgulanmıyor. Taslar birçok din ve medeniyette önemli bir yere sahip. Mesela Kızılderili kültüründe pirit tasının aileye uyum getirdiğine inanılıyor ve bu inancın uzantısı olarak Amerika `da inşaat temellerinin dört köşesine pirit parçaları konuluyor. Çinliler yeşim taşına, iranlılar turkuaza, Avrupalılar ise kuvartza ayrı bir önem veriyor. Yurt dışı gezilerinin birinde bir akademisyenin odasının bir kösesine yer

leştirdiği uzay taşına rast geldiğini ve odaya gelen kişilerin bir sobanın etrafında ısınır gibi tasın etrafında dizilip ellerini o taşa doğru uzatarak terapi uyguladıklarına tanık olduğunu anlatan Cihangiroğlu, burada önemli bir noktanın altını çiziyor: “Tasların bir enerjisi var ve bu enerji insandaki olumsuz enerjiyi alıp kendi enerjisini insana yüklüyor. Yoksa tasların şans getirdiği, uğur sayıldığı bir düşünce bizim inancımızda yok. Bu daha çok Uzak Doğu `daki kültürden bize yerleşmiş.”

Taşlarla ilk iletişim önemli

Her tasın enerjisi farklı. Tıpkı insanların enerjisi gibi. Bu yüzden bir tas her insana farklı şekilde bir enerji veriyor. Yani her tas herkese aynı faydayı sağlamıyor. Bazı taşları birlikte kullanmanın sakıncası olduğu mesela kaplangözü ile hematitin birbirleriyle temasının olumsuz bir enerji açığa çıkardığı hatta kişiyi şizofreniye kadar götürdüğü söyleniyor. “Malahit taşı ile ilk karşılaşmada olumlu bir enerji almadıysanız kullanmayın” diyen Cihangiroğlu, bu tasın kişideki kararsızlığı giderdiğini fakat yan etkisinin de kişide çift karak-terlilik oluşturduğunu söylüyor.

Sitrin tasını daha çok isine ve dersine konsantrasyon sorunu yaşayan kişiler tercih ediyor. Özellikle öğrenciler çalışma masalarının üzerinde bu tasa özel bir yer açıyor. Cep telefonu ya da bilgisayar ile çok fazla uğraşanlara ametist verdiklerini söyleyen Cihangiroğlu, yine doktor tavsiyesi ile sua tedavisi gören kanserli hastalara vücuttaki radyoatkifleri çeken dumanlı kuvars tası, guatr hastalarına ise kehribar sattıklarını dile getiriyor.

Cihangiroğlu taslara ilgi duyanlara önemli bir uyarıda bulunarak taslara son yıllarda ilginin arttığını fark eden pek cok sahte firmanın taslan boyayıp piyasaya sürdüğünü ve bunları gerçeğinden ayırt etmenin nerdeyse imkansız olduğunu dile getiriyor.

Semerkand Aile

Haber7

Alinti.


Ağustos 26th, 2007 at 11:14 am
Posted by deryakose in sağlık

Tayvanlı doktorlar yemekten sonra içilen çay ve kahve konusunda uyarılarda bulundu. Doktorlara göre çay ve kahve türü kafein içeren içecekler yemekten en az 2-3 saat sonra tüketilmeli. 

Beslenme uzmanlarının ifadesine göre kafein vucüdun demir almasına ve hemoglabi üretmesine engel oluyor. Alyuvarların ana maddesi olan hemoglabinin eksikliği uzun vadede vücutta anemiye (kansızlık) sebep oluyor. Anemi sonucu ortaya çıkacak yorgunluk ve stresin diğer organları da etkileyeceği ifade edildi.

Doktorlar aneminin belirtilerini şöyle sıraladı: Halsizlik, baş dönmesi, hızlı kalp atışı, deri renginin solması, dudak renginde ve tırnaklarda pembeliğin azalması. Anemiye sebep olan diğer faktörler ise yetersiz uyku ve alkol. Anemiden korunmak için yeşil lifli sebzeler gibi demir oranı yüksek yiyecekler tüketilmeli.