Derya Köse Kişisel Blog
Ocak 10th, 2008 at 10:39 pm
Posted by deryakose in İslami Konular

Cumartesi günü, Hicrî takvimin ilk ayı olan Muharrem’in onu, yani Aşûre günüdür. İslâm’da önemli bir yeri olan Aşûre gününde çok mühim hadiseler meydana gelmiştir. Bazıları şunlar:
Meleklerin ve Cebrail Aleyhisselâm’ın yaratılması,
O gün, 10 kişiye selâm vermeli veya bir kişiye 10 selâm vermeli, mümkünse gusletmeli, yapılabildiği kadar hayır hasenatta bulunmalı, küçükler, bilhassa yetimler sevindirilmeli, hiç olmazsa 2 rekât namaz kılarak bu ümmetin hidayet ve selâmeti için dua etmelidir.

Göklerin (yıldızların, seyyârelerin) ve yerin (dağların, denizlerin) yaratılması ve yeryüzüne ilk defa yağmur yağması,
Adem Aleyhisselâm’ın yaratılması, cennete konulması ve sonra tevbesinin kabulü,
İdris Aleyhisselâm’ın göklere kaldırılması,
Nuh Aleyhisselâm’ın gemisinin Cudi Dağı üzerinde karaya oturması,
İbrahim Aleyhisselâm’ın doğumu ve Nemrud’un ateşinden kurtulması,
Musa Aleyhisselâm ve kavminin, Kızıldeniz’in yarılıp yol olmasıyla Firavun’un şerrinden kurtulması ve Firavun ve askerlerinin boğulması,
Eyüb Aleyhisselâm’ın hastalıktan şifa bulması,
Yunus Aleyhisselâm’ın balığın karnından kurtulması,
Davud Aleyhisselâm’ın tevbesinin kabulü,
Süleyman Aleyhisselâm’a saltanat verilmesi,
Yusuf Aleyhisselâm’ın kuyudan çıkarılması,
Yakub Aleyhisselâm’ın gözlerinin açılıp tekrar görmeye başlaması,
İsa Aleyhisselâm’ın göklere kaldırılması,
Hz. Hüseyin Efendimiz’in şehid edilmesi.
Kıyamet de Cuma gününe rastlayan bir Aşûre günü kopacaktır.
Ramazan orucu farz kılınmadan önce, sevgili Peygamberimiz, Aşûre günü oruç tutarlardı. Hatta o zamandaki müşrikler bile Aşûre gününün değerini bilir ve o gün oruç tutarlardı. Peygamberimiz (sav) Medine’ye hicret ettiğinde, oradaki Yahudilerin oruç tuttuklarını gördü. Niçin oruç tuttuklarını sordu. “Bugün, Hz. Musa’nın Firavun’un şerrinden kurtulduğu gün olduğu için, ona şükür olarak tutuyoruz” dediler. Peygamberimiz, “Musa’ya uymaya biz sizden daha lâyıkız” dedi. Ashabına, o gün herkesin oruçlu bulunmasını buyurdu. Hatta günün o saatine kadar bir şey yiyip içmiş olanlara bile o saatten sonra akşama kadar oruçlu kalmalarını emretti. Bu iş üzerinde o kadar durdu ki, Medine’de tellal çağırtarak ilan ettirdi.
Ashabtan birisi, “Biz Aşûre günü çocukların bile oruçlu kalmaları için, onları pamuktan oyuncaklarla akşama kadar oyalıyorduk” buyuruyor.
Ramazan orucu farz kılındıktan sonra, Aşûre orucu nafile olarak kaldı. Ancak, sadece Aşûre günü tek olarak oruç tutmak mekruh olduğundan, 9. gün de oruç tutmalıdır. 9. gün geçmişse, 10. ve 11. gün tutulur.
Aşûre günü eve ufak tefek bir şeyler alınırsa, bir sene boyunca o evde bereket olur. İslâm büyüklerinden Süfyâni Sevrî Hz., “Biz bunu denedik ve aynen böyle olduğunu gördük” buyuruyor.
O gün, 10 kişiye selâm vermeli veya bir kişiye 10 selâm vermeli, mümkünse gusletmeli, yapılabildiği kadar hayır hasenatta bulunmalı, küçükler, bilhassa yetimler sevindirilmeli, hiç olmazsa 2 rekât namaz kılarak bu ümmetin hidayet ve selâmeti için dua etmelidir.
Aşûre gününe ait güzelliklerden birisi de, Aşûre çorbası pişirip konu-komşuya dağıtmaktır. Böylece, insanlara ikram sevabı kazanılmış olur. Rivayet edilir ki, Hz. Nuh’un gemisi Cudi Dağı üzerinde karaya oturduğunda, gemide ne kadar yiyecek varsa onları karıştırıp pişirmişler, o gün bir bolluk olmuştur. Aşûre çorbası işte o günün bir nevî tekrarlanması, yâd edilmesi, hatırlanması mânâsını taşır.
Bu günde aile büyüklerine düşen bir başka vazife de, tarihte Aşûre gününde cerayan eden hadiseleri bilebildikleri kadar çocuklarına anlatmaktır. Takdir edilir ki, geçmişimizi çocuklarımıza anlatmak, vazifelerimizin en büyüklerindendir. Aşûre gününün hayırlara vesile olması dileklerimle…

Ali Eren
alieren@vakit.com.tr

www.menzil.net den alıntıdır.


25 Responses to “AŞURE GÜNÜNÜN ÖNEMİ VE DEĞERİ”

 1. 1
  yasin Said: @9:45 pm 

  bizleri bilgilendirdiniz için saolun ALLAH razı olsun innşşallah ALLAH hepimizi bu güzel günün sevabına nail eder.ALLAHA emanet olun.

 2. 2
  merve Said: @4:49 pm 

  ya çok saolun ödevime yardımcı oldu size çok teşekkr edrm:D

 3. 3
  merve Said: @4:50 pm 

  ya bu site süpermiş kim kurduysa ALLAHtuttunu altın etsin :D şaka tabi

 4. 4
  özal tuna Said: @9:35 pm 

  öncelikle selamünaleyküm diyerek yazıma deva etmek istiyorum konuyu bu kadar basitleştirmenizi yakıştıramadım açıkçası PEYGAMBER EFENDİMİZ s.a.v vefaat ettiyi zaman şöyle buyurmuşlardır kendileri ; benden sonra 1 kuranı kerim 2. olarak ehlibeyte itaat edin ve onları sizlere emanet ediyorum. şu anki zamana kadar bakıcak olursak eyer tamam müslümanlığın temeli olan kuranı kerime tüm müslüman alemiiştirak ediyor ve ne yazıyorsa onu uyguluyoruz peki 2. önemli hususu neden önem vermiyerek ve neden o acıları beraber tazelemiyoruz ehlibeyt ailesinin yaşamış oldugu acıya ortak olmuyoruz altını çizerek söylüyorumki AŞURA GÜNÜ KERBELA ÇÖLÜNDE PEYGAMBER EFENDİMİZİN AİLESİNE YAPILAN İŞKENCELER VE BU İŞKENCELER SONUNDA ŞEHİT OLANLAR VE İNANIRMISINIZ KUNDAKTAKİ 6 AYLIK BEBEYE KADAR ŞEHİT ETMİŞLERDİ VE BİZ BUNLARA NASIL OLURDA AŞURA GÜNÜNDE ÇORBA YAPIP DAĞITMAMIZI BEKLİYORSUNUZ AKSİNE SİZE KATILMIYORUM VE AŞURA GÜNÜNÜ AŞURE GÜNÜ OLARAK DEYİŞTİRMEYELİM BU AŞURE DEDİYİNİZ GÜN BİZİM İÇİN VE CAFERİ MESHEBİNDEN OLANLAR ŞİA MESHEBİNDEN OLANLAR İÇİN YAS GÜNÜDÜR VE HERSENE BU ACIYI KALPLERİMİZDE AYNI O GÜNMÜŞ GİBİ HİSSEDİP AYNI ACILARI YAŞIYORUZ VE ŞUNUDA SÖYLEMEDEN YAPAMIYACAM HERYER BİZE KERBELA HERGÜNÜMÜZ AŞURA SELAM OLSUN EHLİBEYTE VE EHLİBEYT DOSTLARINA

 5. 5
  medine_besir Said: @5:59 pm 

  ALLAH-u Teala (cc) aşure günü oruçlu geçirene;1000 hac,1000 umre ve 1000 şehit sevabı yazar ve kendisine doğu ile batı arasındakilerin ecrini verir.Bu kişi Hz.ismail’in (as) çocuklarından 1000 köle azad etmiş gibi olur.Kendisi adına cennette 70.000 köşk kaydedilir.Ve ALLAH (cc) onun canın cehenneme haram kılar.
  (kaynak:kasrı arifan dergisi)

 6. 6
  medine_besir Said: @6:09 pm 

  Rivayete göre”Aşure Gününü oruçlu geçirene 10.000 Melek sevabı verilir.O gün,İhlals suresini 1000 kere okuyana Allah’u teala (c.c)Rahmet nazarı ile bakar ve o kişi Sıddıklardan yazılır.
  ”Muharrem ayının ilk cumasını oruçlu geçirenin geçmiş günahları af olunur.”
  ”Her kim haram aydan,üç gün,perşembe,cuma ve cumartesini tutarsa,Allah (c.c)ona 900 sene ibadet (sevebı)yazar.

 7. 7
  abdullah Said: @11:51 pm 

  ALLAH RAZI OLSUN BİLGİ VERDİĞİNİZ İÇİN

 8. 8
  berat dündar Said: @2:08 pm 

  ahir zamanda bu güzellikleri hatırlamak dahi çok güzel

 9. 9
  medine_besir Said: @12:58 pm 

  Muharrem Ayının biri ile onu arasında bir defa olmak üzere,iki rekatta bir selam vererek 6 rekat namaz kılınır.Bu namaz akşamla yatsı arası kılınabileceği,bu vakitte kılanamadığı takdiede yatsıdan sonra da kılınabilir.

 10. 10
  medine_besir Said: @1:00 pm 

  bu gün çok mutluyum

 11. 11
  bekır şahin Said: @4:16 pm 

  kım aşure gunu oruclu geçırse allah (c.c)onun gunahlarını bagışlar ve ogun kım gusul ederse zemzem suyuyla yıkanmıs olur o gun butun sular zemzem suyu olarak akacak allah hapmıs oldugunuz hayırları kabul etsın herkesın aşure gununu kutlarım saygılarımla

 12. 12
  melekk Said: @12:25 am 

  rabbim tüm müslüman ümmetini bu aşure oruçları hürmetine affetsin ve cenetine nail eylesin.aminbütün insanlardan dua bekliyorum allah rızası için dua.selametle

 13. 13
  sevim Said: @9:38 pm 

  AŞURE GÜNÜNÜN ÖNEMİNİ İLK DEFA OKUDUM BUNDAN SONRA BAKIŞ AÇIM DAHA FARKLI OLACAK ÜMİDİNDEYİM ..

 14. 14
  mehmet fırat Said: @10:38 am 

  allah yar ve yardımcımız olsun

 15. 15
  mehmet fırat Said: @10:40 am 

  insan kendini bildikten sonra herşey kolay tek düşmanımız nefsimiz

 16. 16
  sevilaykrc Said: @12:13 pm 

  TEŞEKÜRLER BU BİLGİLER İÇİN

 17. 17
  azat Said: @3:15 pm 

  Allah sizleri cennette eylesin.!!İnşallah

 18. 18
  esra karaca Said: @3:54 pm 

  Yukarıda sayılmış olan olayların aynı güne rastladığını nasıl söyleyebiliriz.
  Bu konuda belge varsa lütfen bilgilendirin.
  (Kuran-ayet-hadis vs)

 19. 19
  mehmet Said: @4:17 pm 

  Öncelikle herkesin aşure günü mubarek olsun inşalllah herkes aşure gününün önemini ve faydalarını biliyordur bilmiyorsada örenmeliler. biz belki çeyreğinin önemini biliyoruz bunuda bu sitede yorumlar yazarak söylüyoruz.aşure günü hayatımızdaki en önemli günlerden biridir bu günlerde sürekli olarak tövbe ediniz.yukarda yazdığı gibi hz. ademin allah tarafından affedildiği gündür aşure günü elimizden gelebildiği kadar sevap yapmaya çalışalım

 20. 20
  azat Said: @3:23 pm 

  İlla Aşure günü değil hergün.

 21. 21
  rümeysa karabucak Said: @8:08 pm 

  ALLAH razı olsun ALLAH’a emanet olun dostlarım…

 22. 22
  irem Said: @8:13 pm 

  çok saolun ama çok uzun yazamam

 23. 23
  betül Said: @8:08 am 

  selamün aleyküm kardeşlerim aşure gününüzü en içten dileklerimle kutlar bütün müslümanlara hayır veafiyet getirmesini dilerim.bugün çok önemli birgün kardeşlerim.bugünü değerlendirin ve asla boş geçirmeyin.bugün bize Allah’ın verdiği bir nimettir,kıymetini bilelim.

 24. 24
  hasan Said: @1:54 pm 

  bu site çok işime yaradı sagolun….. :)

 25. 25
  Eyüp Said: @8:31 pm 

  HEPİNİZDEN ALLAH (C.C) RAZI OLSUN BİLMEDİĞİM ÇOĞU BİLGİYİ ÖĞRENMİŞ OLSUM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum yapın